Tesla Electric (Words Only) is trademark registered with Alaska Department of Commerce, Community, and Economic Development, the Division of Corporations, Business and Professional Licensing. The license number is 10193820. The formed date is April 6, 2022. The trademark address is 1107 W 36th Ave, Anchorage, AK 99503.
| Trademark Number | 10193820 |
| Trademark Name | TESLA ELECTRIC (WORDS ONLY) |
| Entity Mailing Address | 1107 W 36th Ave Anchorage AK 99503 |
| Formed Date | 2022-04-06 |
| Expiration Date | 2027-04-06 |
| Classification | 37 - Building Construction and Repair |
| Trademark Type | Service Mark |
| Owner Name | Tesla Electric, LLC |
| Owner Address | 1107 W 36th Ave Anchorage AK 99503 |
| Entity Number | 102481 |
| Legal Name | Tesla Electric, LLC |
| Address | 1107 W 36th Ave Anchorage AK 99503 |
| Status | Good Standing |
| Formed Date | 2006-07-21 |
| Registered Agent Name | Kim Amar |
| Trademark Name | Address | Classification | Formed Date |
|---|---|---|---|
| Tesla Electric, LLC (Words & Logo) | 1107 W 36th Ave, Anchorage, AK 99503 | 37 - Building Construction and Repair | 2022-04-06 |
| Street Address |
1107 W 36TH AVE |
| City | ANCHORAGE |
| State | AK |
| Zip Code | 99503 |
| Trademark Name | Address | Classification | Formed Date |
|---|---|---|---|
| Tesla Electric, LLC (Words & Logo) | 1107 W 36th Ave, Anchorage, AK 99503 | 37 - Building Construction and Repair | 2022-04-06 |
| Trademark Name | Address | Classification | Formed Date |
|---|---|---|---|
| E-Blunt (Words & Logo) · Martin Wholesale Direct, LLC | 2809 Arctic Blvd, Anchorage, AK 99503 | 34 - Smokers' articles | 2018-01-11 |
| Ghost Og (Words Only) · AlaskaSense, LLC | 521 W Rudor Rd Unit 202, Anchorage, AK 99503 | 31 - Natural agricultural products | 2024-08-07 |
| Taste The Best! (Words Only) · Alaska Sausage Company, Inc. | 2914 Arctic Blvd, Anchorage, AK 99503 | 29 - Meats and processed foods | 2022-12-01 |
| Wild Country Raspberry Wheat (Words & Logo) · Chugach Beverages Limited Liability Company | 1317 W Northern Lights Blvd Ste 8, Anchorage, AK 99503 | 32 - Light beverages | 2021-02-17 |
| Strive (Words & Logo) · The Strive Group, Inc. | 3120 Denali St Ste 1, Anchorage, AK 99503 | 16 - Paper goods and printed matter | 2017-08-25 |
| Unalaska Grown (Words & Logo) · Aleutian Greens, LLC | 520 E 32nd Ave, Anchorage, AK 99503 | 31 - Natural agricultural products | 2018-07-12 |
| Cannabaska (Words & Logo) · AlaskaSense, LLC | 521 W Tudor Rd Unit 202, Anchorage, AK 99503 | 16 - Paper goods and printed matter | 2021-10-28 |
| Dankorage (Words & Logo) · Dankorage LLC | 2812 Spenard Rd, Anchorage, AK 99503 | 31 - Natural agricultural products | 2018-10-19 |
| Sourdough (Words Only) · Petro Star Inc. | 3900 C St Ste 802, Anchorage, AK 99503 | 4 - Lubricants and Fuel | 1998-02-20 |
| Aurora Nights Liquor (Words Only) · Aurora Nights Liquor, Inc. | 901 Photo Ave 2nd Fl, Anchorage, AK 99503 | 16 - Paper goods and printed matter | 2023-04-25 |
| Find all trademarks in the same zip code | |||
| Trademark Name | Address | Classification | Formed Date |
|---|---|---|---|
| Grizzly Mechanical & Electric (Words & Logo) · Grizzly Mechanical & Electric, LLC | Po Box 873050, Wasilla, AK 99687 | 37 - Building Construction and Repair | 2019-09-05 |
| Summit Electric Supply (With Design) · Summit Electric Supply Co, Inc. | 2900 Stanford Ne, Alburquerque, NM 87107 | 35 - Advertising and business services | 2008-08-04 |
| Business Name | Address | Registered Agent Name | Corporate File Date |
|---|---|---|---|
| Tesla Florida, Inc. | 1 Tesla Road, Austin, TX 78725 | Ct Corporation System | 2009-06-23 |
| Not Tesla LLC | 7015a Sunset Ave, Panama City Beach, FL 32408 | Mccoy Landon P | 2021-03-23 |
| Tesla Jet, LLC | American Corporate Services Group, LLC, 888 Jericho Turnpike East, Unit 2692, Huntington Station, NY 11746 | Hubco Registered Agent Services, Inc. | 2015-06-05 |
| Tesla, LLC | 9824 NE 2nd Ave, Miami Shores, FL 33152 | Nahed Petter K | 2013-07-15 |
| Tesla Electric Holdings Corporation | 570 E Us Hwy 90, Baldwin, FL 32234 | Milam & Howard, P.A. | 2003-04-09 |
| Tesla Lux LLC | 4646 Silver Saw Lane, Lake Worth, FL 33463 | Salmon Keon | 2019-01-07 |
| Tesla Electric, Armature and Machine, Inc. | 570 East Us Hwy 90, Baldwin, FL 32234 | Milam & Howard, Pa | 2003-05-27 |
| Tesla Oak LLC | 19851 Sw 114th Ave Apt 105, Miami, FL 33157 | Legalinc Corporate Services Inc. | 2018-04-25 |
| Tesla Body, Inc. | 1210 W 13th St., Riviera Beach, FL 33404 | Abrahams Mitchell | 2016-10-11 |
| Tesla Electric Inc. | 9834 Sw 88 St 4f, Miami, FL 33176 | Bejarano Javier | 1997-10-01 |
Do you have more infomration about Tesla Electric (Words Only)? Please fill in the following form.
This dataset includes one thousand trademarks registered with Department of Commerce, Community, and Economic Development. Each trademark is registered with trademark number, owner name, location, etc.