570 W Adams St, Chicago, IL 60661 is a parcel created by Cook County Office of the Assessor. The Assessor Identification Number (PIN) is #17161070110000.
| PIN | 17161070110000 Parcel Identification Number (PIN) |
| Property Address | 570 W Adams St Chicago IL 60661 |
| Owner Name | JEFFERSON ADAMS CO |
| Mailing Address | 566 W Adams St 600 Chicago IL 60661 |
| Tax Year | 2021 |
| Class | 591 |
| Township Name | West Chicago |
| Township Code | 77 |
| Neighborhood Code | 77131 |
| Tax District Code | 77101 |
| Proration Rate | 1 |
| Board Of Review District Number | 2 |
| Board Of Review District Data Year | 2012 |
| Commissioner District Number | 2 |
| Commissioner District Data Year | 2012 |
| Judicial District Number | 7 |
| Judicial District Data Year | 2012 |
| Municipality Number | 10010 |
| Municipality Name | Chicago |
| Municipality Data Year | 2021 |
| Ward Number | 42 |
| Ward Data Year | 2015 |
| Chicago Community Area Number | 28 |
| Chicago Community Area Name | NEAR WEST SIDE |
| Chicago Community Area Data Year | 2018 |
| Chicago Police District Number | 1 |
| Chicago Police District Data Year | 2018 |
| Flood Fema Sfha | false |
| Flood Fema Data Year | 2021 |
| Flood Fs Factor | 4 |
| Flood Fs Risk Direction | 1 |
| Flood Fs Data Year | 2019 |
| Ohare Noise Contour No Buffer Bool | false |
| Ohare Noise Contour Half Mile Buffer Bool | false |
| Ohare Noise Contour Data Year | 2020 |
| Airport Noise Dnl | 52.5 |
| Airport Noise Data Year | omp |
| School Elementary District Geoid | 610177 |
| School Elementary District Name | CPS ELEMENTARY - SKINNER |
| School Secondary District Geoid | 609740 |
| School Secondary District Name | CPS SECONDARY - WELLS HS |
| School Year | 2020 - 2021 |
| School Data Year | 2021 |
| Community College District Number | 2530 |
| Community College District Name | Chicago Community College District 508 |
| Community College District Data Year | 2016 |
| Park District Number | 50200000 |
| Park District Name | Chicago Park District |
| Park District Data Year | 2018 |
| Special Service Area Number | 30210111 |
| Special Service Area Name | City Of Chicago Special Service Area 12 |
| Special Service Area Data Year | 2020 |
| Cmap Walkability Grid ID | 27 |
| Cmap Walkability No Transit Score | 132.5 |
| Cmap Walkability Total Score | 141.5 |
| Cmap Walkability Data Year | 2017 |
| Subdivision ID | 1716D_E |
| Subdivision Data Year | 2021 |
| Unincorporated Area Bool | false |
| Unincorporated Area Data Year | 2014 |
| Num PIN in Half Mile | 1267 |
| Num Bus Stop in Half Mile | 77 |
| Num Bus Stop Data Year | 2021 |
| Num Foreclosure in Half Mile Past 5 Years | 16 |
| Num Foreclosure Per 1000 PIN Past 5 Years | 12.63 |
| Num Foreclosure Data Year | 2016 - 2021 |
| Num School in Half Mile | 1 |
| Num School With Rating in Half Mile | 1 |
| Avg School Rating in Half Mile | 2 |
| Num School Data Year | 2021 |
| Num School Rating Data Year | 2020 |
| Nearest Bike Trail ID | CHICAGO RIVERWALK |
| Nearest Bike Trail Distance | 4737.048933665895 |
| Nearest Bike Trail Data Year | 2021 |
| Nearest Cemetery Gnis Code | 1737479 |
| Nearest Cemetery Name | Douglas Monument Park Cemetery |
| Nearest Cemetery Distance | 19552.83755393844 |
| Nearest Cemetery Data Year | 2021 |
| Nearest Cta Route ID | Blue |
| Nearest Cta Route Name | Blue Line |
| Nearest Cta Route Distance | 1467.7187573119807 |
| Nearest Cta Route Data Year | 2021 |
| Nearest Cta Stop ID | 30084 |
| Nearest Cta Stop Name | Clinton-Blue |
| Nearest Cta Stop Distance | 1501.4370024941777 |
| Nearest Cta Stop Data Year | 2021 |
| Nearest Hospital Gnis Code | 2662344 |
| Nearest Hospital Name | Rush University Medical Center |
| Nearest Hospital Distance | 6872.085164239088 |
| Nearest Hospital Data Year | 2021 |
| Lake Michigan Distance | 7039.0376314407185 |
| Lake Michigan Data Year | 2021 |
| Nearest Major Road Osm ID | 435724082 |
| Nearest Major Road Name | West Adams Street |
| Nearest Major Road Distance | 94.38363746717907 |
| Nearest Major Road Data Year | 2021 |
| Nearest Metra Route ID | NCS |
| Nearest Metra Route Name | North Central Service |
| Nearest Metra Route Distance | 904.9338589476804 |
| Nearest Metra Route Data Year | 2021 |
| Nearest Metra Stop ID | CUS |
| Nearest Metra Stop Name | Chicago Union Station |
| Nearest Metra Stop Distance | 957.5756378275772 |
| Nearest Metra Stop Data Year | 2021 |
| Nearest Park Osm ID | 130282534 |
| Nearest Park Name | Mary Bartelme Park |
| Nearest Park Distance | 2017.8266849462311 |
| Nearest Park Data Year | 2021 |
| Nearest Railroad ID | 4 |
| Nearest Railroad Name | CTA |
| Nearest Railroad Distance | 1446.766820733899 |
| Nearest Railroad Data Year | 2021 |
| Nearest Water ID | 110380385802 |
| Nearest Water Name | Chicago River South Br |
| Nearest Water Distance | 1031.2667057471708 |
| Nearest Water Data Year | 2021 |
| Nearest Neighbor 1 PIN 10 | 1716107033 |
| Nearest Neighbor 1 Distance | 65.88783776727016 |
| Nearest Neighbor 2 PIN 10 | 1716107032 |
| Nearest Neighbor 2 Distance | 80.00515753728374 |
| Nearest Neighbor 3 PIN 10 | 1716107034 |
| Nearest Neighbor 3 Distance | 154.9610462767236 |
| Update Date | 2022-08-15 |
| Owner Name | JEFFERSON ADAMS CO |
| Mailing Address | 566 W Adams St 600 Chicago IL 60661 |
| Street Address |
570 W ADAMS ST |
| City | CHICAGO |
| State | IL |
| Zip Code | 60661 |
| Location | Owner Name | Assessed Value | Tax Year |
|---|---|---|---|
| 545 W Monroe St, Chicago, IL 60661 | Fifield 125 Jefferson | $243,562 | 2003 |
| 559 W Monroe St, Chicago, IL 60661 | Fifield Realty Corp | $154,612 | 2000 |
| 125 S Jefferson St 1402, Chicago, IL 60661 | Kristina Bunker | $44,769 | 2021 |
| 125 S Jefferson St 707, Chicago, IL 60661 | Morgan Henning | $39,794 | 2021 |
| 206 S Jefferson St, Chicago, IL 60661 | Taxpayer Of | $225,286 | 2021 |
| 125 S Jefferson St 3008, Chicago, IL 60661 | Duane Goucher | $70,634 | 2021 |
| 603 W Adams St, Chicago, IL 60661 | Arbetter Gray Hunter | $148,450 | 2021 |
| 125 S Jefferson St 2006, Chicago, IL 60661 | Park Alexandria LLC | $63,673 | 2021 |
| 608 W Adams St, Chicago, IL 60661 | 608 Adams LLC Korkis | $112,570 | 2021 |
| 550 W Adams St, Chicago, IL 60661 | Gll Bvk West Adams Lp | $16,593,668 | 2021 |
| Location | Owner Name | Assessed Value | Tax Year |
|---|---|---|---|
| 550 W Jackson Blvd, Chicago, IL 60661 | West Loop Assoc LLC | $6,332,344 | 2021 |
| 221 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $3,102,767 | 2019 |
| 1 S Halsted St, Chicago, IL 60661 | One S Halsted LLC | $17,552,999 | 2021 |
| 549 W Randolph St, Chicago, IL 60661 | Wp Randolph LLC | $7,007,345 | 2021 |
| 658 W Randolph St, Chicago, IL 60661 | Benson Bldg Corp | $2,914,039 | 2021 |
| 555 W Adams St, Chicago, IL 60661 | Thompson Coburn | $17,929,470 | 2021 |
| 353 N Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 353 Desplaines LLC | $9,298,800 | 2021 |
| 224 N Desplaines St, Chicago, IL 60661 | Scgif II Desplainesllc | $3,642,403 | 2021 |
| 500 W Monroe St, Chicago, IL 60661 | Piedmont 500 West Monr | $89,780,496 | 2021 |
| 108 N Jefferson St, Chicago, IL 60661 | Us Reif Jupiter N | $5,632,999 | 2021 |
| Find all properties in the same zip code | |||
Do you have more infomration about 570 W Adams St, Chicago, IL 60661? Please fill in the following form.
This dataset includes 2 million taxable and some non-taxable parcels assessed by Cook County, Assessor's Office. The data contains property, or parcel, together with value information, which ensures fair assessment of Cook County taxable and non-taxable property of all types and classifications. Each property is disclosed with PIN (Assessor ID), address, assessed value and history, etc.