221 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 is a parcel created by Cook County Office of the Assessor. The Assessor Identification Number (PIN) is #17161110110000.
| PIN | 17161110110000 Parcel Identification Number (PIN) |
| Property Address | 221 S Desplaines St Chicago IL 60661 |
| Owner Name | 625 W ADAMS LLC |
| Mailing Address | 625 W Adams Ste 710 Chicago IL 60661 |
| Tax Year | 2019 |
| Class | 591 |
| Township Name | West Chicago |
| Township Code | 77 |
| Neighborhood Code | 77131 |
| Tax District Code | 77109 |
| Proration Key PIN | 17161110010000 |
| Proration Rate | 0.1 |
| Board Of Review District Number | 2 |
| Board Of Review District Data Year | 2012 |
| Commissioner District Number | 2 |
| Commissioner District Data Year | 2012 |
| Judicial District Number | 7 |
| Judicial District Data Year | 2012 |
| Ward Number | 42 |
| Ward Data Year | 2015 |
| Chicago Community Area Number | 28 |
| Chicago Community Area Name | NEAR WEST SIDE |
| Chicago Community Area Data Year | 2018 |
| Chicago Police District Number | 1 |
| Chicago Police District Data Year | 2018 |
| Flood Fs Factor | 6 |
| Flood Fs Risk Direction | -1 |
| Flood Fs Data Year | 2019 |
| Airport Noise Dnl | 52.5 |
| Airport Noise Data Year | 2019 |
| School Elementary District Geoid | 610177 |
| School Elementary District Name | CPS ELEMENTARY - SKINNER |
| School Secondary District Geoid | 609740 |
| School Secondary District Name | CPS SECONDARY - WELLS HS |
| School Year | 2018 - 2019 |
| School Data Year | 2019 |
| Community College District Number | 2530 |
| Community College District Name | Chicago Community College District 508 |
| Community College District Data Year | 2016 |
| Park District Number | 50200000 |
| Park District Name | Chicago Park District |
| Park District Data Year | 2018 |
| Tif District Number | 030210532 |
| Tif District Name | Tif City Of Chicago - Canal St/Congress Ave |
| Tif District Data Year | 2018 |
| Cmap Walkability Grid ID | 26 |
| Cmap Walkability No Transit Score | 120.5 |
| Cmap Walkability Total Score | 129.5 |
| Cmap Walkability Data Year | 2017 |
| Unincorporated Area Bool | false |
| Unincorporated Area Data Year | 2014 |
| Num PIN in Half Mile | 1192 |
| Num Bus Stop in Half Mile | 77 |
| Num Bus Stop Data Year | 2019 |
| Num Foreclosure in Half Mile Past 5 Years | 27 |
| Num Foreclosure Per 1000 PIN Past 5 Years | 22.65 |
| Num Foreclosure Data Year | 2014 - 2019 |
| Nearest Cta Route ID | Blue |
| Nearest Cta Route Name | Blue Line |
| Nearest Cta Route Distance | 1127.4557782722568 |
| Nearest Cta Route Data Year | 2019 |
| Nearest Cta Stop ID | 30084 |
| Nearest Cta Stop Name | Clinton-Blue |
| Nearest Cta Stop Distance | 1327.4724695688883 |
| Nearest Cta Stop Data Year | 2019 |
| Nearest Metra Route ID | HC |
| Nearest Metra Route Name | Heritage Corridor |
| Nearest Metra Route Distance | 1260.2493384625302 |
| Nearest Metra Route Data Year | 2019 |
| Nearest Metra Stop ID | CUS |
| Nearest Metra Stop Name | Chicago Union Station |
| Nearest Metra Stop Distance | 1288.820275700956 |
| Nearest Metra Stop Data Year | 2019 |
| Nearest Neighbor 1 PIN 10 | 1716111010 |
| Nearest Neighbor 1 Distance | 22.582133781820584 |
| Nearest Neighbor 2 PIN 10 | 1716111012 |
| Nearest Neighbor 2 Distance | 22.590482494805453 |
| Nearest Neighbor 3 PIN 10 | 1716111013 |
| Nearest Neighbor 3 Distance | 45.180964757471365 |
| Update Date | 2022-08-15 |
| Owner Name | 625 W ADAMS LLC |
| Mailing Address | 625 W Adams Ste 710 Chicago IL 60661 |
| Location | Owner Name | Assessed Value | Tax Year |
|---|---|---|---|
| 217 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $2,200,936 | 2019 |
| 219 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $3,102,767 | 2019 |
| 619 W Adams St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $3,008,408 | 2021 |
| 211 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $1,856,619 | 2019 |
| 627 W Adams St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $3,050,023 | 2021 |
| 227 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $327,412 | 2019 |
| 209 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $1,856,619 | 2019 |
| 623 W Adams St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $2,122,849 | 2021 |
| 207 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $1,858,538 | 2019 |
| 225 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $1,284,874 | 2019 |
| Find all properties with the same name | |||
| Street Address |
221 S DESPLAINES ST |
| City | CHICAGO |
| State | IL |
| Zip Code | 60661 |
| Location | Owner Name | Assessed Value | Tax Year |
|---|---|---|---|
| 213 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $1,858,322 | 2019 |
| 225 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $1,284,874 | 2019 |
| 207 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $1,858,538 | 2019 |
| 206 S Jefferson St, Chicago, IL 60661 | Taxpayer Of | $225,286 | 2021 |
| 216 N Jefferson St 500, Chicago, IL 60661 | Theatrical Stage Emplo | $266,420 | 2021 |
| 211 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $1,856,619 | 2019 |
| 627 W Adams St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $3,050,023 | 2021 |
| 216 N Jefferson St 202, Chicago, IL 60661 | Blue Line Group LLC | $157,581 | 2021 |
| 216 N Jefferson St 602, Chicago, IL 60661 | Mma Group LLC | $186,642 | 2021 |
| 216 N Jefferson St 601, Chicago, IL 60661 | Matrix Trading 300 | $186,642 | 2021 |
| Location | Owner Name | Assessed Value | Tax Year |
|---|---|---|---|
| 549 W Randolph St, Chicago, IL 60661 | Wp Randolph LLC | $7,007,345 | 2021 |
| 224 N Desplaines St, Chicago, IL 60661 | Scgif II Desplainesllc | $3,642,403 | 2021 |
| 16 S Halsted St, Chicago, IL 60661 | Ryan LLC | $2,512,418 | 2021 |
| 108 N Jefferson St, Chicago, IL 60661 | Us Reif Jupiter N | $5,632,999 | 2021 |
| 223 S Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 625 W Adams LLC | $3,102,767 | 2019 |
| 563 W Monroe St, Chicago, IL 60661 | West Monroe Fund Inv | $11,980,852 | 2021 |
| 500 W Monroe St, Chicago, IL 60661 | Piedmont 500 West Monr | $89,780,496 | 2021 |
| 1 S Halsted St, Chicago, IL 60661 | One S Halsted LLC | $17,552,999 | 2021 |
| 555 W Adams St, Chicago, IL 60661 | Thompson Coburn | $17,929,470 | 2021 |
| 353 N Desplaines St, Chicago, IL 60661 | 353 Desplaines LLC | $9,298,800 | 2021 |
| Find all properties in the same zip code | |||
Do you have more infomration about 221 S Desplaines St, Chicago, IL 60661? Please fill in the following form.
This dataset includes 2 million taxable and some non-taxable parcels assessed by Cook County, Assessor's Office. The data contains property, or parcel, together with value information, which ensures fair assessment of Cook County taxable and non-taxable property of all types and classifications. Each property is disclosed with PIN (Assessor ID), address, assessed value and history, etc.