200 W Adams St, Chicago, IL 60606 is a parcel created by Cook County Office of the Assessor. The Assessor Identification Number (PIN) is #17162090090000.
| PIN | 17162090090000 Parcel Identification Number (PIN) |
| Property Address | 200 W Adams St Chicago IL 60606 |
| Owner Name | 200 W ADAMS LLC JLL |
| Mailing Address | 200 W Adams St #2525 Chicago IL 60606 |
| Tax Year | 2021 |
| Class | 591 |
| Township Name | South Chicago |
| Township Code | 76 |
| Neighborhood Code | 76010 |
| Tax District Code | 76068 |
| Proration Key PIN | 17162090090000 |
| Proration Rate | 0.34 |
| Board Of Review District Number | 2 |
| Board Of Review District Data Year | 2012 |
| Commissioner District Number | 2 |
| Commissioner District Data Year | 2012 |
| Judicial District Number | 8 |
| Judicial District Data Year | 2012 |
| Municipality Number | 10010 |
| Municipality Name | Chicago |
| Municipality Data Year | 2021 |
| Ward Number | 42 |
| Ward Data Year | 2015 |
| Chicago Community Area Number | 32 |
| Chicago Community Area Name | LOOP |
| Chicago Community Area Data Year | 2018 |
| Chicago Police District Number | 1 |
| Chicago Police District Data Year | 2018 |
| Flood Fema Sfha | false |
| Flood Fema Data Year | 2021 |
| Flood Fs Factor | 1 |
| Flood Fs Data Year | 2019 |
| Ohare Noise Contour No Buffer Bool | false |
| Ohare Noise Contour Half Mile Buffer Bool | false |
| Ohare Noise Contour Data Year | 2020 |
| Airport Noise Dnl | 52.5 |
| Airport Noise Data Year | omp |
| School Elementary District Geoid | 609990 |
| School Elementary District Name | CPS ELEMENTARY - SOUTH LOOP |
| School Secondary District Geoid | 609727 |
| School Secondary District Name | CPS SECONDARY - PHILLIPS HS |
| School Year | 2020 - 2021 |
| School Data Year | 2021 |
| Community College District Number | 2530 |
| Community College District Name | Chicago Community College District 508 |
| Community College District Data Year | 2016 |
| Park District Number | 50200000 |
| Park District Name | Chicago Park District |
| Park District Data Year | 2018 |
| Special Service Area Number | 30210111 |
| Special Service Area Name | City Of Chicago Special Service Area 12 |
| Special Service Area Data Year | 2020 |
| Tif District Number | 030210641 |
| Tif District Name | Tif City Of Chicago - Lasalle Central |
| Tif District Data Year | 2018 |
| Cmap Walkability Grid ID | 28 |
| Cmap Walkability No Transit Score | 74 |
| Cmap Walkability Total Score | 83 |
| Cmap Walkability Data Year | 2017 |
| Subdivision ID | 1716A_G1 |
| Subdivision Data Year | 2021 |
| Unincorporated Area Bool | false |
| Unincorporated Area Data Year | 2014 |
| Num PIN in Half Mile | 1511 |
| Num Bus Stop in Half Mile | 110 |
| Num Bus Stop Data Year | 2021 |
| Num Foreclosure in Half Mile Past 5 Years | 21 |
| Num Foreclosure Per 1000 PIN Past 5 Years | 13.9 |
| Num Foreclosure Data Year | 2016 - 2021 |
| Num School in Half Mile | 4 |
| Num School With Rating in Half Mile | 1 |
| Avg School Rating in Half Mile | 8 |
| Num School Data Year | 2021 |
| Num School Rating Data Year | 2020 |
| Nearest Bike Trail ID | CHICAGO RIVERWALK |
| Nearest Bike Trail Distance | 3140.8410191244016 |
| Nearest Bike Trail Data Year | 2021 |
| Nearest Cemetery Gnis Code | 1737479 |
| Nearest Cemetery Name | Douglas Monument Park Cemetery |
| Nearest Cemetery Distance | 18703.06765744469 |
| Nearest Cemetery Data Year | 2021 |
| Nearest Cta Route ID | Brn |
| Nearest Cta Route Name | Brown Line |
| Nearest Cta Route Distance | 143.7224909469814 |
| Nearest Cta Route Data Year | 2021 |
| Nearest Cta Stop ID | 30007 |
| Nearest Cta Stop Name | Quincy |
| Nearest Cta Stop Distance | 393.2373964646352 |
| Nearest Cta Stop Data Year | 2021 |
| Nearest Hospital Gnis Code | 1831546 |
| Nearest Hospital Name | Northwestern Memorial Hospital |
| Nearest Hospital Distance | 6181.981725188519 |
| Nearest Hospital Data Year | 2021 |
| Lake Michigan Distance | 4860.196891428175 |
| Lake Michigan Data Year | 2021 |
| Nearest Major Road Osm ID | 615900433 |
| Nearest Major Road Name | West Adams Street |
| Nearest Major Road Distance | 123.89998617489842 |
| Nearest Major Road Data Year | 2021 |
| Nearest Metra Route ID | MD-W |
| Nearest Metra Route Name | Milwaukee West |
| Nearest Metra Route Distance | 1272.331674745395 |
| Nearest Metra Route Data Year | 2021 |
| Nearest Metra Stop ID | CUS |
| Nearest Metra Stop Name | Chicago Union Station |
| Nearest Metra Stop Distance | 1286.3562955214388 |
| Nearest Metra Stop Data Year | 2021 |
| Nearest Park Osm ID | 10316160 |
| Nearest Park Name | D'Angelo Park |
| Nearest Park Distance | 1202.238418856445 |
| Nearest Park Data Year | 2021 |
| Nearest Railroad ID | 4 |
| Nearest Railroad Name | CTA |
| Nearest Railroad Distance | 137.61861308579063 |
| Nearest Railroad Data Year | 2021 |
| Nearest Water ID | 110380385802 |
| Nearest Water Name | Chicago River South Br |
| Nearest Water Distance | 949.6365546500515 |
| Nearest Water Data Year | 2021 |
| Nearest Neighbor 1 PIN 10 | 1716209011 |
| Nearest Neighbor 1 Distance | 63.83899715139693 |
| Nearest Neighbor 2 PIN 10 | 1716209010 |
| Nearest Neighbor 2 Distance | 107.48160974143333 |
| Nearest Neighbor 3 PIN 10 | 1716209008 |
| Nearest Neighbor 3 Distance | 122.69055503321762 |
| Update Date | 2022-08-15 |
| Owner Name | 200 W ADAMS LLC JLL |
| Mailing Address | 200 W Adams St #2525 Chicago IL 60606 |
| Street Address |
200 W ADAMS ST |
| City | CHICAGO |
| State | IL |
| Zip Code | 60606 |
| Location | Owner Name | Assessed Value | Tax Year |
|---|---|---|---|
| 180 W Adams St, Chicago, IL 60603 | Mcdonalds Corp 120285 | $629,471 | 2008 |
| 30 S Wells St, Chicago, IL 60606 | Exempt | $2,384,543 | 2006 |
| 134 S Wells St, Chicago, IL | Exempt | 2021 | |
| 174 W Jackson Blvd, Chicago, IL 60604 | Federal Reserve Bank | $8,690,017 | 2021 |
| 209 W Monroe St, Chicago, IL 60606 | 227 Monroe Street LLC | $212,585 | 2021 |
| 216 W Jackson Blvd, Chicago, IL 60606 | 216 W Jackson LLC | $9,144,177 | 2021 |
| 311 W Monroe St, Chicago, IL 60606 | 311 W Monroe LLC | $6,486,932 | 2021 |
| 227 W Monroe St, Chicago, IL 60606 | 227 Monroe Street LLC | $121,349,491 | 2021 |
| 217 S Wells St, Chicago, IL 60604 | Federal Reserve Bank | $1,840,551 | 2021 |
| 205 W Monroe St, Chicago, IL 60606 | Claretian Missionaries | $2,106,774 | 2021 |
| Location | Owner Name | Assessed Value | Tax Year |
|---|---|---|---|
| 120 S Riverside Plz, Chicago, IL 60606 | 10120 S Riverside Reit | $65,508,567 | 2021 |
| 222 S Riverside Plz, Chicago, IL 60606 | Rar2222 S Riversidellc | $77,208,193 | 2021 |
| 123 N Wacker Dr, Chicago, IL 60606 | I&G 123 N Wacker LLC | $34,259,753 | 2021 |
| 250 S Wacker Dr, Chicago, IL 60606 | S Wacker Chcg Re Hldng | $19,809,788 | 2021 |
| 200 W Jackson Blvd, Chicago, IL 60606 | Ag Worp West Jackson | $38,551,213 | 2021 |
| 100 N Riverside St, Chicago, IL 60606 | Cbre Agent for Boeing | $26,934,330 | 2021 |
| 227 W Monroe St, Chicago, IL 60606 | 227 Monroe Street LLC | $121,349,491 | 2021 |
| 191 N Wacker Dr, Chicago, IL 60606 | Manulife Financial | $59,359,653 | 2021 |
| 2 N Riverside Plz, Chicago, IL 60606 | Equity Office Prop | $37,859,337 | 2021 |
| 111 N Canal St, Chicago, IL 60606 | 111 N Canal Rty Holdco | $54,715,667 | 2021 |
| Find all properties in the same zip code | |||
Do you have more infomration about 200 W Adams St, Chicago, IL 60606? Please fill in the following form.
This dataset includes 2 million taxable and some non-taxable parcels assessed by Cook County, Assessor's Office. The data contains property, or parcel, together with value information, which ensures fair assessment of Cook County taxable and non-taxable property of all types and classifications. Each property is disclosed with PIN (Assessor ID), address, assessed value and history, etc.